Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest substancją, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, czyli mówiąc w prosty sposób, ogranicza kurczenie się mięśni. Znamy tą substancję jako „jad kiełbasiany” i faktycznie w bardzo dużych ilościach, ponad 2,5 tys. jednostek, jest ona toksyczna dla ludzi i zwierząt, jednak już dawno zauważono, że małe dawki toksyny botulinowej można zastosować w leczeniu wielu chorób. W medycynie stosuje się ten preparat od ponad 20 lat w leczeniu zeza, spastyczności, czyli wzmożonego napięcia mięśniowego czy migreny.

Zauważono, że podanie toksyny botulinowej w okolicę mięśni twarzy, powoduje rozluźnienie mięśni, wygładzenie czoła i kurzych łapek, a więc likwiduje zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają pod wpływem skurczu mięśni. Ponadto zaobserwowano także, że hamuje ona pracę gruczołów potowych, co zaczęto wykorzystywać w leczeniu nadpotliwości. Dziś botulina jest preparatem obecnym w każdym gabinecie dermatologii estetycznej. Początkowo głównym wskazaniem do podania preparatu była górna część twarzy, z biegiem lat znajdujemy coraz to nowe wskazania do jej podania.

Jakie są wskazania do podania toksyny botulinowej?

Główne wskazania do toksyny botulinowej to usuwanie zmarszczek w okolicy:

  • kurzych łapek
  • lwiej zmarszczki (zmarszczka pomiędzy brwiami)
  • zmarszczek poprzecznych czoła
  • zmarszczek na powiece dolnej, szyi, dookoła ust

Preparat używamy także do:

  • leczenia nadpotliwości w okolicy pach, dłoni, stóp
  • podnoszenia brwi
  • podnoszenia kącików ust
  • wygładzania brody
  • leczenia migreny

Jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa kilka minut. Preparat podaje igłą w wybrane okolice skóry. Bolesność jest niewielka, nie potrzeba żadnego znieczulenia.

Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych czynności ( do pracy, do domu), nie jest wymagany okres rekonwalescencji. W ciągu 4 godzin należy unikać pochylania głowy i rozmasowywania okolicy, w którą był podany preparat.

Kiedy widoczne są efekty działania toksyny?

Efekt po zabiegu toksyną botulinową jest bardzo spektakularny, czoło robi się gładkie, przy uśmiechu nie pojawiają się kurze łapki, poprzez uniesienie brwi uzyskujemy otwarte oko. Wszystko to zaczyna być widoczne 3-4 dni po zabiegu, kiedy to pacjent czuje, że ma kłopot ze zmarszczeniem czoła, a pełen efekt mamy po 2 tygodniach. Działanie preparatu jest widoczne przez około 3-8 miesięcy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • miejscowe infekcje skóry
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego

Jakie są objawy uboczne po zabiegu?

Toksyna botulinowa jest uważana za preparat bezpieczny. Do zabiegu stosuje się bardzo małe jej ilości, a dawki podane w odstępach czasu nie kumulują się, więc nie wykazują działania toksycznego na organizm. Jak po każdym zabiegu, mogą pojawić się ból podczas wkłucia, mały obrzęk i zasinienie w miejscu podania, małe asymetrie w wyprostowaniu zmarszczek.

Kiedy zacząć wykonywać zabiegi z toksyną botulinową?

Pierwsze zmarszczki na czole i w okolicy oczu zaczynają pojawiać się już około 30 roku życia. Jeżeli faktycznie „lwia zmarszczka” czy „kurze łapki” są wyraźne, wtedy podanie toksyny botulinowej likwiduje je i zapobiega rozwojowi zmarszczek statycznych, czyli takich, które są widoczne kiedy twarz jest w spoczynku. Najbardziej widoczne jest to w przypadku „lwiej zmarszczki”, do której niektóre osoby mają predyspozycje rodzinne. Podanie preparatu w tą okolicę zapobiega powstawaniu głębokiej bruzdy pomiędzy brwiami w późniejszym okresie życia.