Grażyna Wolnik-Trzeciak - ZnanyLekarz.pl

Choroby zakaźne skóry

Bakteryjne choroby skóry

 • Gronkowcowe- np. zapalenie mieszków włosowych, czyrak
 • Paciorkowcowe- róża
 • Mieszane- liszajec zakaźny

Choroby te związane są najczęściej z uszkodzeniem naskórka, co ułatwia patogenom wniknięcie do skóry, bądź współistniejącą chorobą przewlekłą, np. cukrzycą.

Zmiany skórne rozwijają się dość szybko, zwykle towarzyszą im dolegliwości bólowe, pieczenie skóry, czasem gorączka. Leczenie polega na podaniu antybiotyku i środków odkażających. W zależności od ciężkości schorzenia stosuje się preparaty miejscowe lub ogólne.

Wirusowe choroby skóry

Do zakażeń dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu, często w środowiskach przedszkolnych lub szkolnych.

Do najbardziej znanych zakażeń wirusowych skóry należą

Opryszczka, ospa, półpasiec– wywoływane przez wirusy z grupy herpes. Charakteryzują się powstawaniem pęcherzyków na podłożu rumieniowym, z towarzyszącym pieczeniem, świądem, czasem gorączką. Do leczenia stosuje się acyklowir.

Brodawki wirusowe– kolejna znana grupa zakażeń, których przyczyną jest wirus HPV. Grudkowe zmiany skórne, popularnie nazywane „kurzajkami”, umiejscawiają się najczęściej na rękach, stopach, twarzy i grzbietach rąk (brodawki płaskie) i w okolicy narządów płciowych (kłykciny), aczkolwiek mogą pojawić się w każdym miejscu ciała, w skrajnych przypadkach nawet pomiędzy rzęsami czy na nosie. Charakterystyczną cechą zakażeń jest tworzenie wyniosłych, spoistych, borkdawkowatych tworów, które mają tendencję do samowszczepiania się, stąd obok jednej brodawki po czasie pojawia się kilka nowych tworów. Zazwyczaj zmiany trwają kilka miesięcy, a nawet lat, mimo leczenia odrastają, aczkolwiek ważne jest szybkie włączanie leczenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażenia. Niektóre grupy wirusa HPV są odpowiedzialne za wywoływanie raka szyjki macicy.

Leczenie:

 1. Preparaty miejscowe
 2. Elektrokoagulacja
 3. kriochirurgia
 4. chirurgia
 5. laseroterapia (laser CO2)
 6. Łyżeczkowanie

Od kilku lat na rynku dostępne są szczenienia na niektóre typy wirusa-odpowiedzielne za zakażenia okolic płciowych. Zaleca się szczególnie szczepienie dzieci w wieku 9-13 lat

grzybica_1Grzybiczne choroby skóry

Najczęstszymi patogenami są

 • dermatofity– wywołują grzybice skóry gładkiej, włosów i paznokci
 • drożdże– drożdżyce błon śluzowych, skóry i paznokci.

Czynniki sprzyjające infekcji to wilgotność, obniżenie odporności, ciąża, choroby współistniejące,np. cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków, np. korytkosteroiów.

Najczęstszą postacią grzybicy u dorosłych to grzybica stóp a u dzieci to grzybica skóry owłosionej głowy. Obraz grzybicy zależy przede wszystkim od rodzaju grzyba oraz umiejscowienia zmian (skóra gładka, owłosiona, włosy, paznokcie czy błony śluzowe).

W leczeniu grzybic stosuje się środki odkażające i przeciwgrzybicze.

Choroby pasożytnicze skóry

Do najczęstszych chorób należą:

 • wszawica
 • świerzb

W leczeniu stosuje się przede wszystkim miejscowe preparaty przeciwpasożytnicze np. permetryna, maść krotamitonowa, maść siarkowa. Należy również pamiętać by równolegle leczyć wszystkich członków rodziny oraz osoby z najbliższego otoczenia.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations